Fotbal

Campionat de fotbal Marpod

În data de 11.05.2013, Primăria Comunei  Marpod a organizat un campionat de fotbal, dedicat comunităţii, în mod special, iubitorilor de sport și amatorilor de fotbal,

punându-se în joc premii constând în bani, pentru echipele de pe pozițiile 1, 2 și 3. În această competiție s-au înscris 7 echipe de amatori ai fotbalului, denumite astfel:

-          Trecutul Marpod,

-          Progresul Marpod,

-          Extratereștrii Marpod,

-          Marpod Citty,

-          Viitorul Marpod,

-          Alcoo Marpod,

-          Ilimbav Citty.

Jucătorii echipelor, înscriși, au fost următorii:

Echipa Trecutul Marpod: Emil Brătilă, Marius Nan, Udo Schneider, Sebastian Dotcoş , Nicolae Morar, Dan Bolan,  Iulian Bolan, Ioan Lodor, Alin Chiş.

Echipa Progresul Marpod: Mulea Alin, Mulea Andi, Băilă Alexandru, Băilă Vasile, Hanea Bogdan, Obrocea Rareș, Bratu Marius, Vaida Ștefan, Pascu Cristian.

Echipa Extratereștrii Marpod: Radu Marius, Papp Alexandru, Dincă Nicolae, Mâinea Marian, Tobias Nicolae, Armenciu Liviu, Rafailă Nicolae, Pop Adrian, Crăciun Liviu.

Echipa Marpod Citty: Giurgiu Dan, Giurgiu Ovidiu, Văcăruş Alexandru, Solomon Ovidiu, Solomon Cristi, Gologan Cosmin, Gologan Robert.

Echipa Viitorul Marpod: Dotcoş Sebastian, Ghebenei Ionuţ, Ardeleanu Cristi, Ardeleanu Nicuşor, Schneider Patrick, Bolan Dragoş, Văcăruş Cosmin, Morar Călin, Mâinea Dacian.

Echipa Alcoo Marpod: Lodor Radu, Vâlcu Daniel, Căldărea Florin, Căldărea Marius, Chiţoiu Adrian, Giurgiu Adrian, Filip Ovidiu, Brâncoveanu Ionică.

Echipa Ilimbav Citty: Oană Ioan, Băilă Mihai, Băilă Mihăiță, Sava Adrian, Băilă Adrian, Popovici Florin, Timar Vasile, Grigoruță Vasile, Cican Eugen.

Calificate la meciurile din semifinală au fost echipele Progresul Marpod – Ilimbav Citty (4-2) şi Marpod Citty – Viitorul Marpod  (4 -3).

Meciul de finală mică s-a disputat între echipele Marpod Citty şi Ilimbav Citty, după un joc restrâns şi echilibrat,  Ilimbav Citty a reuşit să se impună cu un scor de 4 -3.

În meciul direct din finala mare a campionatului dintre Progresul Marpod şi Viitorul Marpod, echipa Progresul Marpod cu un joc şi o tehnică spectaculoasă, a câştigat detaşat meciul, cu un scor de 4-1.

Clasamentul din acest an a fost, aşadar, următorul: Locul 3 – Ilimbav Citty, Locul 2 – Viitorul Marpod iar Locul 1 – Progresul Marpod iar premiile constând în diplome, cupe şi bani au fost asigurate de către Primăria Comunei Marpod.